Granskning

Här är bakgrunden till bilderna på Lidl-köttet

28 April 2022  |  |

Ogrundade spekulationer, säger matbutiken Lidl om veckans påståenden i sociala medier.

Foto: Skärmdump/Facebook/Twitter

Två bilder på kyldiskar för nötkött och fläskkött på Lidl har fått stor uppmärksamhet de senaste dagarna – och tas av en del som ett bevis för att invandrare stjäl. En man lade upp bilderna på Facebook i lördags och skrev:

Trodde jag sett det mesta……. tydligt inte. Lidel i Västerås 23/4 2022. Allt om nötkött inlåst bakom galler. Till skillnad mot grisköttet…..

Inlägget på Facebook.

Inlägget har hittills fått kring 1 000 delningar på Facebook. I kommentarsfältet diskuteras köttvarors varierande stöldbegärlighet. Ett stort flertal av de som spred bilderna hävdade dock att frågan handlar om invandring:

Hehe kan det vara för att mussarna inte äter fläsk 
fy fan för att importera medeltiden !!!’

Kommentar till bilderna på Facebook

Bilderna färdades även ut på Twitter, här exempelvis i ett inlägg med över 2 000 interaktioner.

Inlägg på Twitter.

Det inlägget har sedan blivit citerat av Steve King, en kontroversiell före detta kongressledamot för det republikanska partiet i USA. Han skriver på Twitter, med hänvisning till köttbilderna:

The Great Replacement is not a theory in Sweden.

Steve King på Twitter
Inlägget på Twitter.

The Great Replacement – eller “befolkningsutbytet” – är en hänvisning till en högerextrem konspirationsteori som King tidigare givit uttryck för.

Överlag är många av kommentarerna i sociala medier mer eller mindre öppna antydningar om att muslimer inte äter fläskkött och därför skulle vara huvudmisstänkta som grupp.

Lidl själva svarar Källkritikbyrån att det är ogrundade spekulationer som de kraftigt tar avstånd från.

– Hos oss på Lidl, precis som i många andra hos andra livsmedelskedjor, finns det varor som är mer stöldbegärliga, så har det varit i alla tider. Vi har valt att försöka minska svinnet genom olika åtgärder. Vi är inte ensamma om detta utan detta är en utmaning för hela branschen, säger Jenny Canborn Eenfeldt på pressavdelningen på Lidl.

Inlägg på Facebook.

Sajten Samhällsnytt, före detta Avpixlat, publicerade en nyhet baserat på bilderna i helgen, men att Lidl låser in kött är alltså inte en nyhet. Den som prövar att söka i en sökmotor hittar ett stort antal artiklar som handlar om köttstölder och butikernas motåtgärder.

► Guide: Sökmotor-tricks för dig som letar svar på nätet

Här är till exempel en artikel från Västerbottens-Kuriren 2015 där Lidl berättar om att man låser in kött.

Så här står det i den sju år gamla artikeln: “I matbutiken Lidl i Umeå måste kunderna fråga personalen om hjälp om de vill handla varor som oxfilé, högrev eller fläskytterfilé. Butiken har nämligen valt att låsa in de mer exklusiva köttprodukterna.”

Och här kan du se tidningens webb-tv-inslag:

I VK:s artikel är alltså även fläskprodukter inlåsta och på nätet finns det ett par kommentarer från personer som hävdar att de sett inlåsta fläskprodukter i dag, även om det verkar vara mer ovanligt.

– Vilka varor som låses in beror helt på hur stöldbegärligt det är beroende på exempelvis pris, storlek och efterfrågan. I dagsläget har vissa butiker valt att låsa in kött och vilket kött det är beroende på vilket svinn som uppstår. I den butik som hänvisas till i artikeln hos Samnytt är det endast oxfilé och entrecote, säger Jenny Canborn Eenfeldt på Lidl.

2016 uppmärksammar tidningen Mitti Östermalm att flera Ica-butiker i centrala Stockholm låser in de finaste köttbitarna. Så här står det i den artikeln:

“Kommunpolis Erik Forssell säger att det är ett känt fenomen att bland annat missbrukare stjäl kött och försörjer sitt missbruk genom stölderna. Det förekommer också att finare kött säljs till restauranger.

– Men hurvida det handlar om ligor eller ej vet jag inte men det drabbar butiker över hela stan, säger Erik Forssell.”

Svensk Handel har länge uppmärksammat problemet med köttstölder:

Sammantaget: att butiker låser in kött är alltså inget nytt och det är främst dyrt kött som låses in, ibland även fläskkött.


Har du tips om andra saker du vill att vi ska granska så hör av dig!